Hoppa till innehåll

Wihlborgs förlänger partneravtal med Financial Meetings Øresund

Wihlborgs förlänger partneravtalet med Financial Meetings Øresund för ytterligare ett verksamhetsår. Wihlborgs har varit partner sedan starten i april 2013 och stöttar nu finansmötesplatsen för femte året i följd.

- Vi gick in som partner till Financial Meetings Øresund för att vi ansåg att det behövdes en finansiell arena i Öresundsregionen för de bolag som är verksamma här och som komplement till Stockholm. Dessutom är Financial Meetings Øresund en bra plattform för att driva framtidsfrågor som är viktiga för regionens utveckling och därför har vi nu förlängt partnerskapet med ytterligare ett år, säger Anders Jarl, vd för Wihlborgs och ledamot av Financial Meetings Øresunds Advisory Board.

En finansiell mötesplats för Öresundsbolag

Financial Meetings Øresund är en finansiell mötesplats, en arena, med intressanta finansiella arrangemang för och med Öresundsbolag, marknadsanalytiker, investerare och media.

Arenan ska attrahera både noterade och icke-noterade bolag i Öresundsregionen genom återkommande kapitalmarknadsmöten och teman utformade för Öresundsbolag, marknadsanalytiker, investerare och media. Här erbjuds Öresundsbolag möjlighet att enskilt eller tillsammans med andra bolag presentera sig på arenans frukostmöten, luncher eller temadagar.

För mer information om Financial Meetings Øresund, besök www.financialmeetings.se


Våra senaste artiklar

Skånes Dansteater expanderar och dansar vidare i Dockan
Skånes Dansteater expanderar och dansar vidare i Dockan

Samhällsengagemang

Skånes Dansteater expanderar och dansar vidare i Dockan

Skånes Dansteater har satt fart på Dockan i över 20 år. Nu har verksamheten utökat sina lokaler tillsammans med Wihlborgs, för att ge fler dansare och besökare tillgång till Öresundsregionens epicentrum för dans.
MiaMarias levererar mat till skånska storserier från köket i Dockan
MiaMarias levererar mat till skånska storserier från köket i Dockan

Inspirerande kunder

MiaMarias levererar mat till skånska storserier från köket i Dockan

Från lunchservering i Dockan till filminspelningar runt om i Skåne. Bakom restaurang MiaMarias står två krögare som byggt upp en verksamhet där vardagsluncher samsas med catering till fester, företagsevent och skånska storserier – alltid med samma fokus på mat lagad från grunden.