Hoppa till innehåll

Stort lager med kontor på Väla Södra

Porfyrgatan 1, Ametisten 5 , Helsingborg

Stor och flexibel lager - och kontorsfastighet om totalt 6306 kvm med goda logistikmöjligheter och generösa ytor för verksamhetens olika behov. 

På våning två finns en välplanerad kontorsdel med en stor öppen yta som lämpar sig utmärkt för kontorslandskap, kompletterad med flera mindre kontorsrum för möten eller enskilt arbete. Här finns även ett väl utrustat kök med rymlig matplats som skapar en trivsam miljö för personalen. 

Lagerdelen erbjuder generös takhöjd och flera lastportar, vilket ger effektiva flöden för lagerhållning, distribution och hantering av gods. Utanför fastigheten finns både uppställningsytor och parkeringsmöjligheter. 

Välkommen att kontakta oss för mer information. 

Faciliteter

  • Kök/pentry
  • Lastport
  • Parkering

Detaljer om lokalen

Fastigheten

Stor logistikfastighet på Väla Södra med kontor på plan två. Sju portar och bra parkeringsmöjligheter precis utanför.


Läs mer om Ametisten 5

Service

Här sitter du strax intill det populära shoppingcentret Väla centrum som kan erbjuda ett stort urval av shopping, lunchrestauranger och annan service.

Strax bredvid finns Väla skogs naturreservat som mestadels består av en härlig bokskog med lättframkomliga stigar.
På närliggande Berga hittar du bland annat Holy Greens Berga och restaurang SMAK. Matbutikerna Stora Coop och Willys finns på Väla ca 3 km bort. I övrigt finns det bland annat padelbanor på gångavstånd, bilhandel, bilbesiktningar och hotell i närområdet.

Kommunikation

Det finns god tillgänglighet både för dig som reser kollektivt och med bil. Välavägen går strax utanför och några hundra meter bort går väg 111 mot Höganäs. Här är det enkelt att ta sig till motorvägen på E20/E4 som tar dig både norrut mot Ängelholm/Göteborg eller söderut mot Malmö/Lund.

De närmaste hållplatserna för dig som vill resa kollektivt med buss heter Granitgatan och Helsingborg Busspunkten. Härifrån reser du med de gröna stadsbussarna till Helsingborg central på cirka 20 minuter. Dessa busshållplatser trafikeras ett par gånger i timmen dagtid. För de som vill byta till regionsbuss sker detta byte på Stattena. I området finns det gott om kostnadsfria parkeringar.

rr

Är du intresserad av lokalen?

Ta kontakt med mig så berättar jag mer om möjligheterna att flytta in!

Förvaltare

042-490 46 67

Skicka e-post

Anmäl intresse